Pro běžné používání je nejvhodnější co nejkratší anténa. Nejvhodnější je vinutý pendrek.
Anténa je vyrobená z klasického koaxiálního kabelu. Z koaxiálního kabelu stáhneme vnější izolaci i opletení. Zůstane nám dielektrikum se středovým vodičem, který také vytáhneme. Dielektrikum zkusmo zasuneme do konektoru. Pokud máme konektor určený pro kabel RG 58, je zapotřebí upravit průměr na konci dielektrika. Osazení je asi nejjednodušší vykrájet ostrým nožem, asi jako když loupete okurku. Po zasunutí dielektrika do konektoru odměříme 5 mm od konce konektoru a z této vzdálenosti do dielektrika provrtáme ( nebo propíchneme nebo propálíme, jak je libo ) šikmo směrem do konektoru otvor tak, abychom se jím dostali do dutiny, která v dužině zůstala po vytaženém středovém vodiči. Tímto otvorem a dutinou protáhneme měděný drátek (33cm, ø 0,6mm), na který připájíme středový pin konektoru. Zatáhneme mírně zpět, aby se kolík dostal až k dužině a potom zbývajících cca 31 cm drátu navineme - závit na závit.Vychází to přibližně na 23 závitů. Dužinu s navinutými závity a s naletovaným kolíkem zasuneme do konektoru. Na kousek dielektrika v konektoru jsem nasunul kousek původní vnější izolace, aby anténa lépe držela v konektoru.
Ladění se provádí tak, že navinutý drát jemně pohladíme mezi dvěma prsty směrem od konektoru a tím spirálu natahujeme do žádané délky a závity se nám při tom pěkně pravidelně rozevírají. Tato anténka rezonuje na několika délkách spirály. Já jsem skončil na 9cm.
Ladění provádíme tak, že postupně natahujeme spirálu a po každém natažení kontrolujeme její rezonanci na měřiči. Když se dostaneme na maximum, můžeme ještě zkusit jemnými štípačkami nebo nějakými kvalitnějšími nůžtičkami po milimetrech zkracovat drátek. Pokud výchylka na měřiči roste dále, pokračujeme ve štípání. Pokud výchylka už neroste, jsme u cíle. Pokud zkracování drátku přeženete a výchylka trochu spadne, nic netrhejte, nelámejte, ani nemotejte znovu. Naopak: Počítejte s tím, že se smrštěnou bužírkou se elektrická délka anténky mírně prodlouží, takže je velká pravděpodobnost, že vlastně jste tam, kde jste chtěli být a pod bužírkou bude anténka opět rezonovat na plný pecky. Pokud si však myslíte, že jste zkrátili opravdu moc, závity opět jemně pohlaďte, aby se malinko, ale opravdu jen malinko natáhly a tím dostanete anténku opět do rezonance (tentokrát to je usnadněno tím, že maximum už známe ).
Nakonec anténku schováme do smršťovací bužírky.
Navinutá anténa
Hotová anténa
Použil jsem informace z http://artaban.tym.cz/stranky/pendreky.htm